Adventní čas… (23.11. – 27.11. 2020)

Share on facebook
Share on twitter
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Advent:

Tento týden nás čeká první adventní neděle (29.11. 2020)

slovo advent vychází z latinského slova adventus, které znamená příchod a je dobou očekávání příchodu Spasitele (pro děti Ježíška). Doba adventu je tedy přípravou na vánoční svátky. První adventní nedělí, která letos vychází na 29.11., začíná křesťanský, jinak také liturgický rok. Je to doba rozjímání a dobrých skutků. Dříve to také byla doba postní. Půst=zákaz zábav, hodování, veselic a svateb.

Symboly adventu:

Adventní věnec je nejznámějším symbolem adventu. Jsou na něm většinou čtyři svíčky, které se postupně zapalují každou adventní neděli až do Vánoc a slouží jako symbolický odpočet před Štědrým dnem.

Děti, už máte svůj adventní věnec doma? Ještě ne? Tak je nejvyšší čas ho pořídit. Víte, že adventní věnec může mít mnoho podob? Může být z různých materiálů, mít různou velikost nebo barvu svíček a jejich rozmístění. Nejčastějším materíálem u nás jsou větvičky jehličnanů, které představují ŽIVOT. Kruhový tvar věnce zase symbolizuje VĚČNOST.

Barva svíček podléhá modním trendům, ale správně by měly být tři svíčky fialové, jedna růžová a uprostřed věnce může být pak PÁTÁ svíčka-bílá, ta značí Ježíše Krista. Fialové svíčky symbolizují pokání, růžová očekávání. Svíčky mají také svoje jména. První zapálená svíčka nese jméno svíce PROROKŮ♥, druhá je svíce BETLÉMSKÁ♥, třetí je PASTÝŘSKÁ♥ a čtvrtá je ANDĚLSKÁ♥ Svíčky se zapalují PROTI směru hodinových ručiček.

Druhým častým symbolem adventu je ADVENTNÍ KALENDÁŘ. Značí odpočet dnů do Vánoc. První adventní kalendáře se začaly vyrábět v Německu před více než 130 lety. Na dvou papírech bylo natištěno 24 dílků obrázku a 24 básniček, děti měly za úkol každý den vystřihnout jeden obrázek a postupně z nich složit celek, takové dnešní puzzle.  Ze všech kousků pak na Štědrý den vznikl velký obraz vánoční krajiny. Ve zbytku Evropy se adventní kalendáře začaly objevovat až po druhé světové válce, tedy v době, kdy se narodily Vaše babičky 🙂 Nejčastěji obsahují čokoládu a jiné sladkosti, ale mohou se v nich objevit drobné hračky, dílky puzzle, úkoly ke splnění apod. Jaký je Váš nejoblíbenější kalendář? 🙂

V době adventu se také začíná péct vánoční cukroví. Už pečete, děti? Pomáháte doma s cukrovím? Jaké cukroví máte nejraději? Já perníčky a vanilkové rohlíčky. Ve školce si je také upečeme a nazdobíme, bohužel letos bez rodičů. Ale věřím, že si to užijete doma. Nezapomeňte si u pečení pustit vánoční koledy a domov vyzdobit jmelím, které přináší štěstí a lásku. ♥♥♥

A k tomu pečení si můžete říkat třeba tuhle hezkou básničku:

„Rohlíčky“

Počkej chvilku, chviličku, uhnětu tě, rohlíčku!

Uhnětu tě, upeču tě, máma už si dělá chutě…

Upeču tě pomaloučku, pak na tebe, rohlíčku,

budu sypat sladkou moučku, počkej chvilku,

chviličku!

A mám pro Vás i jednu moc hezkou Vánoční písničku. Není těžká, myslím, že se jí zvládnete naučit.

„O Vánocích“ (Dagmar Patrasová) Akordy k písni jsou dole u úkolů ke stažení 🙂

O Vánocích
až uslyšíš rolniček zvonění,
stromečku vábení budem si
blíž budem si blíž
Purpura zavoní smysly
nám zmámí
Vždyť lidem dobře je když nejsou sami
vždyť lidem dobře je když nejsou sami
O Vánocích
až uslyšíš rolniček zvonění,
stromečku vábení budem si
blíž budem si blíž
Krajina stříbrem se třpytí a zebe
přijď budeš blízko nás my blízko tebe
přijď budeš blízko nás my blízko tebe
O Vánocích
až uslyšíš rolniček zvonění,
stromečku vábení budem si
blíž budem si blíž
Zvonečky cinkají do ztichlých chvílí
přijd štěstí prostřem si na ubrus bílý
přijd štěstí prostřem si na ubrus bílý
O Vánocích
až uslyšíš rolniček zvonění,
stromečku vábení budem si
blíž budem si blíž


Mám pro Vás i nějaké to tvoření, co byste děti řekly na krásný věnec na dveře??? Nehodil by se Vám domů? 🙂

Budete potřebovat papírový talíř, nůžky, tužku, pravítko, lepidlo v tyčince, různé zdobení, barevné papíry (pokud je nemáte, tak si dopředu nabarvěte bílé papíry třeba vodovkami, až uschnou, máte barevné papíry)
Poproste rodiče, ať Vám pomohou vystřihnout prostředek talíře, nebo Vám mohou udělat otvor v talíři a vy to zkuste vystřihnout. Pak si z barevného papíru (sv. a tm. zelený) nastříhejte stejně široké pruhy (pravítko, tužka, nůžky) a nalepte je kolem dokola věnce, viz fotka v příloze ( fotky je nutné rozkliknout-jsou 4 pod sebou!). Každy pruh papíru na konci ozdobně vystřihněte do špiček. Svíčku můžete udělat jako tady ze dvou proužků bílého papíru (skládání je stejné jako u jablíček s červíkem, které jsme dělali v září 😉 ) nebo ji jednoduše nakreslíte, vybarvíte plamínek a vystřihnete. Nazdobení věnečku už je na Vás a Vašich možnostech doma. Různé třpytky, bambulky, hvězdičky, nálepky, mašličky…co dům dá. Nezapomeňte dozadu přilepit očko z provázku, aby šel věneček pověsit! My si ho ve školce taky uděláme♥

V příloze najdete fotky k výrobě adventního věnce, úkol z grafomotoriky, logického myšlení a předmatematických představ.Také tam máte k vytištění“dopis Ježíškovi“:)) U každého úkolu jsou instrukce, co máte dělat. Nezapomeňte na správný úchp tužky a nůžek.

Užijte si první adventní neděli, tvoření, pečení i ty úkoly 😉 Jitka♥

O Vánocích-akordy